Adwokat Wrocław – Kancelaria Adwokacka – Prawnik

Kancelaria Adwokacka Wrocław – prawnik Wrocław zaprasza po porady prawne

klisze rtg

klisze rtg

Do szczególnie niebezpiecznych odpadów medycznych zaliczane są prześwietlone klisze rtg. Jedna pojedyncza sztuka nie jest sama w sobie niebezpieczna, ale jeśli już wyobrazimy sobie klisze rtg składowane w tysiącach w jednym miejscu, to nikt nie musi nas przekonywać, że tak przechowywane zużyte klisze rtg nie pozostaną bez szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Dlatego odpowiednia utylizacja klisz rtg jest niezwykle ważna – szczególnie dzisiaj, kiedy tak wiele mówi się o naszej przyszłości i ochronie środowiska.

klisze rtg
zużyte klisze rtg to odpady medyczne szczególnie niebezpieczne

odbiór odpadów przemysłowych

Jeśli chodzi o ochronę środowiska naturalnego to od odpadów domowych niezwykle ważny jest odbiór odpadów przemysłowych. To właśnie duże przedsiębiorstwa powodują, że odbiór odpadów przemysłowych jest o wiele ważniejszy niż odbiór odpadów z gospodarstw domowych. Oczywiście nie można zapominać o zwykłych obywatelach i ich domostwach – tam także powstaje dużo odpadów, ale przede wszystkim należy pamiętać, że na środowisko naturalne największy wpływa ma prawidłowy odbiór odpadów przemysłowych.

odpady przemysłowe
odpady przemysłowe niebezpieczne to również szkło

odpady medyczne

Do odpadów szczególnie niebezpiecznych zaliczane są także odpady medyczne – i to odpady medyczne wszelkiego rodzaju. Nie mówimy tylko i wyłącznie o odpadach medycznych, typu zużyte patyczki do badania gardła, czy waciki, ale także igły i strzykawki, czy nawet odpady medyczne pooperacyjne – w tym odpady medyczne po operacjach związanych z amputacją. Wszystkie tego typu odpady medyczne zaliczane są do grupy odpadów szczególnie niebezpiecznych i powinno się im zapewniać odpowiednią segregację, a także późniejszy – bezpieczny dla środowiska transport do zakładów utylizacji.

utylizacja leków
najliczniejsze odpady medyczne to leki

odpady weterynaryjne

Podobna sytuacja panuje jeśli chodzi o odpady weterynaryjne. Wszelkiego rodzaju odpady weterynaryjne są tak samo traktowane jak odpady medyczne. Powinno się je przechowywać w odpowiednich pojemnikach już na etapie segregacji, tak by bezpiecznie czekały na transport odpadów do miejsca utylizacji. Jeśli chodzi o odpady weterynaryjne to obejmują je identyczne przepisy o segregacji odpadów jak w przypadku odpadów medycznych.

odpady weterynaryjne
odpady weterynaryjne pooperacyjne

opakowania na odpady medyczne

Zarówno wszelkie odpady medyczne jak i odpady weterynaryjne powinny być przechowywane o odpowiednich warunkach. Do tego służą licencjonowane opakowania na odpady medyczne. Mogą w nich być przechowywane zarówno odpady medyczne jak i odpady weterynaryjne. Materiały z których zbudowane są opakowania na odpady medyczne są wykonane z odpowiednio twardego i trwałego tworzywa, tak żeby opakowania na odpady medyczne wykluczały możliwość wydostania się do odpadów do środowiska naturalnego.

opakowania na odpady medyczne
odpowiednie opakowania na odpady medyczne

transport odpadów

jeśli chodzi o transport odpadów niebezpiecznych, a do takich zaliczają się odpady medyczne oraz odpady przemysłowe, to powinny się nim zajmować przedsiębiorstwa, które mają licencję na transport odpadów niebezpiecznych. Podpisując umowę na odbiór klisz rtg, odpadów medycznych czy odpadów weterynaryjnych powinniśmy sprawdzić, czy dana firma zajmująca się utylizacją, posiada również odpowiednie uprawnienia do tego, aby transport odpadów niebezpiecznych prowadzić w warunkach regulowanych przez odpowiednie przepisy o utylizacji odpadów medycznych.